zpsmuz.pl

HISTORIA KONKURSU

 

HISTORIA KONKURSU

 

      W latach 2003- 2007 każdego roku (w listopadzie) – pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej oraz Dyrekcji Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie - odbywały się Regionalne Konkursy Czytania Nut Głosem dla uczniów szkół muzycznych II stopnia. W roku 2008 konkurs został przemianowany na ogólnopolski. Pomysłodawczynią, koordynatorem konkursu i przewodniczącą jury (które corocznie powołuje Centrum Edukacji Artystycznej) jest dr Jadwiga Hodor.

      Zgodnie z regulaminem większość zadań bazuje na literaturze muzycznej, a pozostałe ćwiczenia są specjalnie na potrzeby konkursu komponowane lub opracowywane przez różnych autorów (Jadwiga Hodor, Teresa Frączkiewicz-Kirkov, Grażyna Kowalczyk, od VI edycji również Marcin Pałka). We wszystkich konkursach akompaniuje na fortepianie Anna Głowa-Łobodzińska, która również - na potrzeby II etapu - dokonuje nagrań do kolejnych edycji.

      Od 2012 roku koordynatorami konkursu są Jadwiga Hodor i Marcin Pałka.

      Od roku 2014 koordynatorem konkursu jest Marcin Pałka.

      Celem konkursu jest reaktywowanie – zaniedbywanego dotąd – czytania nut głosem w szkołach muzycznych, uaktywnienie zarówno pedagogów jak i uczniów do pracy w tym zakresie. Jednocześnie też udział uczniów w konkursie umożliwia im szersze i głębsze poznawanie literatury muzycznej, rozwija ich umiejętności, wzbogaca doświadczenia muzyczne, a pedagogom daje znakomitą okazję do wszechstronnej wymiany doświadczeń.

 

Ogólnopolskie Konkursy Czytania nut Głosem w retrospektywie

(liczba uczestników i wyniki, skład jury oraz zespołu organizacyjnego)

 

I  OKCzNGł  20-21.11.2008 – 31 uczestników z: Krakowa, Żywca, Lublina, Wrocławia, Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Nowego Targu, Tarnowa, Katowic, Mielca i Opola.

I    Próchnicki Tomasz (Kraków)

II  Grochowska Marta (Katowice)

III Butrym Magdalena (Kraków)

Wyróżnienia: Świderek Aleksandra (Łódź)

                       Morawski Patryk (Łódź)

                       Kostrzewa Emilia (Kraków)

 

       Jury I OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

dr Jadwiga Hodor – przewodnicząca

mgr Teresa Frączkiewicz-Kirkov

mgr Grażyna Kowalczyk

mgr Łukasz Mateja

Zespół organizacyjny I OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia: Jadwiga Hodor, Łukasz Mateja, Anna Głowa-Łobodzińska, Marcin Pałka, Bożena Pławecka.

 

 

II  OKCzNGł  18-19.11.2009 – 21 uczestników z: Krakowa, Żywca, Nowego Targu, Sanoka, Krosna, Tarnowa, Katowic, Opola i Gorzowa Wielkopolskiego.

I   Halon Katarzyna (Katowice)

II  Butrym Magdalena (Kraków)

III Dobrowolska Ada (Kraków)

Wyróżnienia: Mrzygłód Krzysztof (Tarnów)

                       Grzybacz Dominika (Kraków)

                       Kostrzewa Emilia (Kraków)

 

 

       Jury II OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

dr Jadwiga Hodor – przewodnicząca

mgr Teresa Frączkiewicz-Kirkov

mgr Grażyna Kowalczyk

mgr Łukasz Mateja

Zespół organizacyjny II OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia: Jadwiga Hodor, Łukasz Mateja, Anna Głowa-Łobodzińska, Marcin Pałka, Mariola Gruza, Bożena Pławecka.

 

 

III  OKCzNGł  17-19.11.2010 – 37 uczestników z: Krakowa, Bytomia, Częstochowy, Katowic, Zabrza, Krosna, Żywca, Nowego Targu, Tarnowa, Opola, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Gdańska.

I   Butrym Magdalena (Kraków)

II  Grzybacz Dominika (Kraków)

III Zakrzewska Sylwia (Gdańsk)

Wyróżnienia: Steczkowska Aleksandra (Kraków)

                       Pucka Weronika (Katowice)

                       Herbrych  Agnieszka (Gorzów Wielkopolski)

 

 

       Jury III OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

dr Jadwiga Hodor – przewodnicząca

mgr Teresa Frączkiewicz-Kirkov

mgr Grażyna Kowalczyk

mgr Łukasz Mateja

Zespół organizacyjny III OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia: Jadwiga Hodor, Łukasz Mateja, Anna Głowa-Łobodzińska, Marcin Pałka, Mariola Gruza, Bożena Pławecka.

 

 

 

IV  OKCzNGł  16-18.11.2011 – 45 uczestników z: Krakowa, Częstochowy, Rybnika, Nowego Sącza, Tarnowa, Rzeszowa, Sanoka, Bielsko-Białej, Jastrzębia-Zdroju, Jeleniej Góry, Szczecina, Warszawy, Opola, Katowic, Krosna, Sosnowca, Radomia, Żywca i Gdańska.

I   Zakrzewska Sylwia (Gdańsk)

II  Steczkowska Aleksandra (Kraków)

III Grzybacz Dominika (Kraków)

Wyróżnienia: 1 - Korczyńska Anna (Kraków)

                       2 (ex aequo) –

                          - Bałenkowski Maciej (Radom)

                          - Słonina Marcin (Tarnów)

                       3 (ex aequo) –

                          - Ślubowska Sulamita (Jelenia Góra)

                          - Kraszewski Jakub (Szczecin)

 

       Jury IV OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

dr Jadwiga Hodor – przewodnicząca

mgr Teresa Frączkiewicz-Kirkov

mgr Grażyna Kowalczyk

mgr Łukasz Mateja

Zespół organizacyjny IV OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia: Jadwiga Hodor, Łukasz Mateja, Anna Głowa-Łobodzińska, Marcin Pałka, Mariola Gruza, Bożena Pławecka.

 

 

V  OKCzNGł  21-23.11.2012 – 32 uczestników z: Krakowa, Nowego Targu, Tarnowa, Częstochowy, Krosna, Katowic, Bytomia, Jastrzębia-Zdroju, Warszawy, Opola, Jeleniej Góry i Szczecina.

I   Kraszewski Jakub (Szczecin)

II  Grzybacz Dominika (Kraków) 

III Korus Jadwiga (Tarnów)

Wyróżnienia: Ślubowska Sulamita (Jelenia Góra)

                       Dobrowolska Ada (Warszawa)

                       Słonina Marcin (Tarnów)

 

       Jury V OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

dr Jadwiga Hodor – przewodnicząca

prof. dr Alina Kowalska-Pińczak

dr Agnieszka Draus

mgr Łukasz Mateja

mgr Marcin Pałka

       Zespół organizacyjny V OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

Jadwiga Hodor, Łukasz Mateja, Anna Głowa-Łobodzińska, Marcin Pałka, Anna Sieczka, Marek Kluza, Bożena Pławecka.

 

VI  OKCzNGł  21-23.11.2013 - do udziału w konkursie zgłosiło się 19. uczestników z: Krakowa, Katowic, Warszawy, Żagania, Kielc, Tarnowa, Cieszyna, Jastrzębia-Zdroju, Łodzi  i Torunia. Troje uczestników nie dojechało.

I    Mitas Julia (Cieszyn)

II  Pudełko Piotr (Katowice)

III Skwierzyńska Magdalena (Warszawa)

Wyróżnienia:  1 - Foltyn Joanna (Jastrzębie-Zdrój)

                        2 -  Kuszlik Jakub (Kraków)

                        3 (ex aequo) -

                           -  Kaczmarczyk Agnieszka (Kraków)

                           -  Kluza Judyta (Kraków)

 

Wyróżnienia za najlepsze wykonanie dwugłosowego przebiegu rytmicznego:

Kuszlik Jakub (Kraków), Mitas Julia (Cieszyn), Skwierzyńska Magdalena (Warszawa), Zawrot Mateusz (Warszawa), Driański Łukasz (Kielce)

 

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni:

Foltyn Joanna (Jastrzębie-Zdrój)

Wyróżnienie za najlepiej wykonany polifoniczny trzygłos:

Mitas Julia (Cieszyn)

 

 

       Jury VI OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

dr Jadwiga Hodor – przewodnicząca

prof. dr Alina Kowalska-Pińczak

mgr Elżbieta Marczak

mgr Łukasz Mateja

mgr Marcin Pałka

 

       Zespół organizacyjny VI OKCzNGł dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

Jadwiga Hodor, Marcin Pałka, Anna Głowa-Łobodzińska, Mariola Gruza, Łukasz Mateja, Marek Kluza, Bożena Pławecka.