zpsmuz.pl

Spotkanie z Ewą Nowak pisarką, publicystką, autorką wielu książek dla młodzieży

 

W piątek, dnia 5 listopada 2010 roku uczniowie klas 1 – 5 OSM II st. naszej szkoły  mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią Ewą Nowak. Jednak zanim do tego doszło, nasze szkolne polonistki zorganizowały akcje promującą książki pani Ewy. Były o nich rozmowy na lekcjach, wymienianie się uwagami itd. Na spotkanie uczniowie przyszli więc przygotowani, większość po lekturze już paru części najpopularniejszej serii książkowej, tzw. „miętowej”. Było to o tyle łatwe, że sporo pozycji znajdowało się w naszej szkolnej bibliotece.

         Spotkanie odbyło się w sali kameralnej naszej szkoły. Miałem przyjemność je poprowadzić. Na początku pani dyrektor Małgorzata Zgałat-Łozińska powitała panią Nowak i wszystkich zebranych. Pierwsze słowa, jakie skierowała pani Ewa do uczniów brzmiały mniej więcej tak: „Witam, nazywam się Ewa Nowak, a to jest Miłosz i znamy się już od czternastu sekund”. Po tych słowach wszyscy poznali, że pani Nowak jest niesamowitą, otwartą na innych, pełną poczucia humoru osobą i że to spotkanie będzie bardzo ciekawe. Na spotkanie Pani Ewa przyjechała ze swoją córką.

         Już od pierwszego pytania (jak to się stało, że zaczęła pani pisać?),  zdaliśmy sobie sprawę, że nie będzie to zwykłe spotkanie autorskie. Pani Ewa opowiadała o swoim dzieciństwie, wciągając do rozmowy uczniów. Zadawała pytania, zwracała się do konkretnych osób. Pytania, które sobie przygotowałem okazały się prawie niepotrzebne. Rozmowa rozwijała się w naturalny sposób. Po tej rozmowie, w której przewijały się najróżniejsze tematy (od koloru okładki, poprzez budowę każdej książki, aż do błędów drukarskich) nadszedł czas na pytania od uczniów. Ta część  również była pełna humoru, ale też rozważań na najróżniejsze tematy. Na koniec autorka podpisała książki.

         Spotkanie to zostało przyjęte bardzo dobrze zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Wszystkich urzekła barwna postać pani Ewy Nowak. Nauczyciele zachwycali się  pięknym językiem pisarki, uczniów zaskoczyła jej swoboda w nawiązywaniu kontaktów z młodzieżą. Spotkanie, jednym słowem, zakończyło się wielkim sukcesem. Czekamy na kolejne!

 

Miłosz Konarski

Klasa IV OSM II st.