zpsmuz.pl

Spotkanie z Wandą Chotomską

W dniu 4 listopada 2010 r. uczniowie kl. I-III OSM I st. spotkali się z Wandą Chotomską – autorką wielu książek dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy filmowych i teatralnych. Poetka już po raz drugi gościła w naszej szkole. Poprzednim razem odwiedziła nas w 2006 roku. Zainteresowanie spotkaniem było bardzo duże. Książki autorki zachwycają już trzecie pokolenie czytelników. Tym razem także uczniowie przybyli na spotkanie z książkami pisarki pod pachą. Wcześniej czytali wiersze i opowiadania Pani Chotomskiej oraz wykonali do nich przepiękne ilustracje, którymi ozdobiona została sala.

Autorka przybliżyła uczniom postać Fryderyka Chopina czytając wiersze i opowiadając o życiu kompozytora, które opisała w książce pt. „Muzyka Pana Chopina”. Pierwszoklasiści zaskoczyli poetkę znajomością wierszy z tej książki (podczas ślubowania recytowali je w hołdzie dla wielkiego kompozytora). Mieli więc teraz rzadką okazję do deklamowania ich przed autorką. Wanda Chotomska opowiadała o swoich podróżach do miejsc, gdzie przebywał Chopin i o pamiątkach po nim, które mogła oglądać, a nawet dotknąć. Szczególnym przeżyciem dla niej, była możliwość potrzymania w ręku zegarka podarowanego kompozytorowi przez włoską śpiewaczkę. Chopin wierzył, że odmierza on dla niego tylko dobre godziny i dlatego nigdy się z nim nie rozstawał.

Wanda Chotomska odpowiadała na przeróżne pytania uczniów. Dowiedzieliśmy się m. in., że pierwszy wiersz napisała w wieku 7 lat i była to dowcipna przeróbka utworu A. Mickiewicza pt. „Powrót taty”. Następnie wytrwale podpisywała swoje książki, obdarzając każdego dowcipną rymowanką. W tym czasie uczniowie recytowali jej wiersze i śpiewali piosenki. Uczniowie podziękowali Pani Chotomskiej za spotkanie, życząc zdrowia i wielu pomysłów na kolejne książki.